6.06.2020
Skład: Oliwka, Bary, Makumba, Bugli, Raku i Ja
Trasa: Daleszyce - Niwy - Rez. Białe Ługi - G. Kamień - Słopiec Szlachecki - Kłm. Słopiec - Słopiec Rządowy, ok. 21 km
Kto kiedykolwiek łaził po torfowiskach, ten wie, że to wciągające, ale i cholernie ryzykowne zajęcie. Śmierć czyha tu na każdym kroku. Bez znaczenia czy to przenikliwie czarna żmija, czy niewinna kałuża, która okazuje się grzęzawiskiem głębokim na kilka metrów - oczy trzeba mieć szeroko otwarte.
Foto: Raku |
Foto: Raku |
Od zarania dziejów to właśnie niedostępność chroniła torfowiska przed niszczycielską ręką człowieka. Natura znalazła tu ostoje do życia. Głęboko, naprawdę głęboko, w widłach rozlewiska rzeki Czarnej uchowały się największe torfowiska regionu. Przez większość roku niedostępne, dziś wpuściły nas do siebie, wabiąc wizją spotkania z królem tutejszej krainy, z łosiem.
Jeśli chcesz wytropić zwierzę musisz zachowywać się jak zwierzę, myśleć jak ono. Podążać za pragnieniem głodu, śladem jego żerowania. Zwierzęta wybierają zwykle najprostsze rozwiązania w przemieszczaniu się. To lokalni przewodnicy najlepsi w swoim fachu. Nawet w tak nieprzyjaznym środowisku jak torfowiska istnieją szlaki. Wystarczy tylko nauczyć się dostrzegać ścieżki wygniecione we mchu, racice odbite w błocie, połamane gałązki i im zaufać.
Po godzinie natrafiamy na pierwszy wyraźny trop. Prowadzi środkiem podmokłej polany, w kierunku szuwarów wyższych od nas samych. Gdzieś w dwóch trzecich drogi, w oczy rzuca nam się wyleżany dołek. Pierwsza myśl - legowisko. Podchodzimy bliżej i odrzuca nas widok rozrzuconych kości. Słońce zdążyło już je wybielić. Kości należały do łosia, który najpewniej utknął w grzęzawisku. Unieruchomionego łosia zastała wygłodniała wataha wilków. Rzuciła się na łatwy kąsek, a król torfowisk mógł jedynie przyglądać się jak wilcze szczęki zatapiają się w jego sierści i ogołacają kości do ostatniego strzępu mięsa.
Odechciało nam się zabawy w tropicieli. Woda chlupocząca w butach w połączeniu z nieznośnym upałem gnała nas w cień lasu. Punktem odniesienia była 35-metrowa wieża obserwacyjna górująca nad drzewami. Pod nią właśnie zmierzaliśmy.
Nie zawsze pierwszy plan zdjęcia jest wart uwagi tak jak w tym przypadku. Wystarczy spojrzeć ponad linię drzew by dostrzec samotny obłoczek. Foto: Raku |
Foto: Raku |
Tzw. piezometr, pozwalający określić poziom wód gruntowych rezerwatu a tym samym opracować plan jego skutecznej ochrony w przyszłości |
Zbiorowiska roślinne mają to do siebie, że przechodzą płynnie z jednych, w drugie. Pomiędzy nimi zawsze jest strefa przejściowa łącząca cechy obydwu. Podobnie tutaj. Torfowisko nie kończyło się natychmiast i od tak wyrastał las. Absolutnie nie! Najpierw torfowisko w formie podmokłej polany, dalej nadal podmokle, lecz teren był nierówny, towarzyszyły liczne kępy trawy. Następnie pojawiły się pierwsze, karłowate sosny i wodzące za nos mentolowym zapachem bagno. Wraz ze wzrostem nachylenia terenu poziom wody opadał, liczba drzew rosła, a i one same stawały się coraz wyższe. Aż weszliśmy na wydmę porośniętą suchym borem.
Nieopodal wydmy wznosiło się niskie wzgórze o adekwatnej nazwie Kamień. Zbocza wzgórza rozsiane były bowiem głazami. Najbardziej okazałe sterczały na szczycie. Przypominały tron. Według legendy w miejscu tym często wypoczywał sam król Jagiełło robiąc sobie przerwę na strawę podczas polowań po okolicznych lasach.
Mielibyśmy być gorsi od króla? Gdzie tam. Sami się zatrzymaliśmy. I zjedliśmy. I urządziliśmy konkurs bekania. Idę o zakład, że sam Jagiełło nie odpuściłby sobie takiej przyjemności.
Najciekawsza ze wszystkich formacji skalnych: Kamienny Tron |
Wieża ciekawa, ale chmurki też niczego sobie |
Ja się pytam o co im chodzi z całą tą suszą? Ledwo co zdążyły przeschnąć skarpety, a tu rzeka nam wylała. Akurat na ścieżkę, którą zamierzaliśmy przejść. Szczęściem jakaś dobra dusza zostawiła po sobie prowizoryczne mostki z gałęzi. Może nie był to szczyt luksusu, jednak pozwolił przedostać się na drugi brzeg unikając brodzenia po łydki. Kierunek Słopiec!
Mogłoby się wydawać, że Słopiec za wiele turyście zaoferować nie może. Ot zwykła wioska jakich są tysiące. Sprawdźmy z resztą co w tej kwestii mówią Internety. Pierwsza z brzegu, Wikipedia: dwór z XVIII wieku, ruiny młyna i rezerwat torfowiskowy. Szkoda, że zapomnieli wspomnieć o niewielkim kamieniołomie położonym na uboczu wsi.
Kukułka szerokolistna |
Dwór szlachecki z XIX wieku |
Wmawiam sobie, że to tylko zwyczajna opona z traktora. Udaję, że pozostałe cztery nie istnieją. Żadne tam dzikie wysypisko śmieci. Nie zrażaj się pierwszym wrażeniem, powtarzam. Kieruj się zasadą, że nawet z szamba można wyłowić perłę. Wystarczy tylko zmienić perspektywę. I wtedy na wysokości moich kolan dostrzegam pulsujący czarny ruch. Schylam się z aparatem i nagrywam spektakl. Jest co nagrywać.
A tam czarna, żywa kula z mrówek. Owady oblepiają pień u nasady drzewa. Zmieniają pozycje, ruszają skrzydełkami, a te wibrują. Trwa rójka. Samce zalecają się do samic, a gdy te ulegną panowie głodni zbliżeń biorą się do roboty.
Zapłonione mrówki wielokrotnie odrywały się z macierzystej kuli na dno wyrobiska, z którego echem niósł się żabi rechot. Poszliśmy przyjrzeć się temu z bliska.
Choć sam kamieniołom z daleka wygląda na zaśmiecony i nieciekawy, to kiedy znajdziemy się na dnie wyrobiska szybko zmienimy zdanie Foto: Raku |
Owalne formy stromatoporoidowe i amphipory |
Obserwowanie przyrody uwrażliwia. Zmniejsza dystans. Pozwala odnaleźć cząstkę człowieka w innym żywym stworzeniu. Zachowania zwierząt stają się zaskakująco znajome. Żaba przestaje być zwyczajną żabą. Wiele was łączy, spójrz. Żaba tak jak ty czasem zalotnie mrugnie oczami, lubi pomoczyć tyłek w wodzie, albo wydać głośne dźwięki, aby zwrócić uwagę przeciwnej płci. A jeśli to do ciebie nie przemawia przyjrzyj się kijankom. Następnie wróć pamięcią do lekcji biologii w podstawówce i przypomnij sobie obrazek z książki jak sam wyglądałeś przed narodzinami.
I jak dostrzegasz podobieństwo?
Prawdopodobnie żaba jeziorkowa |
No ładna traska, fajne te skałki w Radomicach. Pogoda dopisała widzę. Pozdrowienia od Commandosów
OdpowiedzUsuńSkałki w Radomicach były dla mnie internetowym odkryciem, zwłaszcza, że o nich kompletnie wcześniej nie słyszałem. Jak widać siedzenie podczas domowej kwarantanny ma też jakieś plusy.
UsuńBogato. W tym rezerwacie byliśmy 11 lat temu. Nie odważyliśmy się wejść głębiej, bo było mokro. Ale góra Kamień - dla mnie nowe miejsce. Jak już będzie można normalnie podrózować, to zacznę kopiować Wasze pomysły na ciekawe miejsca.
OdpowiedzUsuńNa teren torfowiska weszliśmy dzięki tegorocznej suszy. To właśnie przez nią poziom tutejszych wód obniżył się o blisko 20 cm. Co do Góry Kamień znalazłem ją kilka lat temu, ale zawsze było na nią jakoś nie po drodze.
UsuńZ miłą chęcią zobaczę wersję naszych wycieczek w innym wydaniu.